Hyvää Uutta Vuotta!

JUHLAVUOSI

Tänä vuonna Hengityslaitepotilaat ry täyttää 50 vuotta. Yhdistyksen ovat perustaneet 15.5.1956 Auroran sairaalassa aktiiviset hengityskoneen käyttäjät. Perustajajäsenten tavoitteena oli yhdistyksen voimin luoda järjestelmä, jolla turvataan hengityshalvauspotilaille mahdollisuus asua omassa kodissa.

HENGITYSLAITEPOTILAAT RY:N 50-VUOTISJUHLA

Perustajajäsenten tekemä työ vaatii tänä päivänäkin jatkajia. Yhdistys on päättänyt juhlistaa arvokkaan työn aloittamista palaamalla historiassa juurilleen. 50-vuotisjuhlaa vietetään;

13.5.2006 KLO 14.00 AURORAN SAIRAALAN JUHLASALISSA, HELSINGISSÄ.

Ohjelma postitetaan myöhemmin. Juhlan yhteyteen tulee näyttely jäsenten harrastusten tuottamista töistä (esim. maalaus yms.) Mikäli haluat antaa töitäsi näyttelyyn, ota 30.1. mennessä yhteyttä allekirjoittaneeseen.   
         
JÄSENKYSELY

Yhdistyksen jäsenille lähetettiin vuoden 2005 lopussa kysely yhteistyössä Mera Luft  -hankkeen kanssa. Vastauksia palautui 1/2, kiitos kaikille Teille jo vastanneille.

Yhdistyksen puheenjohtaja Jukka Sariola kokoaa kyselyn vastauksista artikkelin juhlavuoden merkeissä julkaistavaan kirjaan. Artikkelin tarkoitus on kertoa jäsentemme elämäntilanne tänä päivänä. Jotta tulos olisi mahdollisimman kattava, toivomme, että vastausten määrä lisääntyisi vielä. Tämän kirjeen mukana postitetaan kysely vielä uudelleen kaikille jäsenille. Toivomme, että Te jotka ette ole vielä kyselyä palauttaneet vastaatte ja palautatte sen, 20.1. mennessä, mukana olevassa kirjekuoressa.

KYSELYYN EI TARVITSE VASTATA NIIDEN JOTKA OVAT SEN JO KERRAN TÄYTTÄNEET!

VASTAUSKUOREEN EI TARVITSE LAITTAA POSTIMERKKIÄ!

Juhlajulkaisuun kaivataan valokuvia yhdistyksen toiminnan ajoilta. Kuvat voi toimittaa allekirjoittaneelle. Kuvat palautetaan.

Terveisin

Hengityslaitepotilaat ry

Liisa Rautanen

Yhdistys  Täysin palkein -hanke Tietosuojaseloste        facebook logo button 
Liisa Rautanen, Lonkalantie 25, 09430 SAUKKOLA Väinö Auerin katu 10, 00560 HELSINKI
0500 974 794 045 1515 448
liisa.rautanen(at)hengityslaitepotilaat.fi ilka.haarni(at)hengityslaitepotilaat.fi © Hengityslaitepotilaat ry