HENGITYSLAITEPOTILAAT RY
JÄSENKIRJE 2/2003


c/o Liisa Rautanen
Seppäläntie 64, 03850 PUSULA 10.10.2003
0500 974 794, 09-22 66353
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

LAKINEUVONTAPROJEKTIN PÄÄTÖSSEMINAARI

Olemme olleet mukana neljän vammaisjärjestön yhteisessä lakineuvontaprojektissa, jonka puitteissa on voitu antaa jäsenillemme tietoa ja neuvontaa palkatun lakimiehen avulla. Nyt projekti järjestää päätösseminaarin ke 12.11.03 klo 8.30-16.00 Marina Congress Centeris-sä, Katajanokanlaituri 6, Helsinki.

Seminaarin tarkoituksena on informoida kansalaisia heitä koskevista oikeuksista ja esitellä projektin palvelumuotoa. Luennoitsijoiksi tulee vammaisten henkilöiden lainsäädännölli-sestä asemasta tietäviä laki- ja virkamiehiä, vammaisjärjestöjen lakineuvonnan lakimiehiä sekä lakineuvonnan asiakkaita.

Yhdistyksen jäsenillä on mahdollisuus osallistua seminaariin. Yhdistys maksaa 30 euron osallistumismaksun ja avustajien ruokailun. Tarvitessasi matkatukea, ota yhteyttä puheenjohtaja Jukka Sariolaan 06 - 414 7317. Ilmoittaudu allekirjoittaneelle 25.10. mennessä.

Olemme olleet hakemassa lakineuvontaprojektille jatkoa, jotta tarpeelliseksi osoittautunut palvelu jatkuisi tulevaisuudessakin jäsenillemme.

VERTAISTAPAAMINEN

Vuoden viimeinen valtakunnallinen vertaistapaaminen on to 27.11.03 klo 16 - 20 RAHA-AUTOMAATTIYHDISTYKSEN tiloissa, Keilaniemi 1, Espoo. Vieraaksemme saapuu Stakesista Projektipäällikkö Päivi Nurmi-Koikkalainen kertomaan uudesta vammaisten henkilöiden asumispalveluiden laatusuosituksesta. RAY tarjoaa iltapalaa ja mahdollisuuden saunoa ja uida sitä haluaville. Ilmoittaudu 20.11. mennessä allekirjoittaneelle.

NOVIISISEMINAARI

Henkilökohtainen avustaja-järjestelmän kehittämisprojektin NOVIISISEMINAARI jär-jestetään 28.-29.11.03 Marina Congress Centerissä, Helsingissä. Osallistumismaksu Kyn-nys ry:n jäsenet 20e/pv, 30e/2pv. Ei jäsenet 50e/pv, 75e/3pv. Ilmoittautumiset ja tar-kempi ohjelma allekirjoittaneelta 10.11. mennessä.

ESITTEET

Hengityslaitepotilaat ry:lle ja Lakineuvontaprojektille on painettu esitteet, joita voit tilata allekirjoittaneelta.

YHDISTYKSEN OMAT WWW-SIVUT

Omat sivut löytyvät osoitteesta www.hengityslaitepotilaat.fi. Sivujen kautta pääsee jäsenille tarkoitettuun keskustelurinki Henkoseen, missä voi osallistua hengityskoneen käyttöön yms. koskevaan keskusteluun.

NEUROSAMBAT

Neurologiset Vammaisjärjestöt järjestävät Neurosambat la 8.11.2003 klo 18 - 24 Finnair Stadium Ravintola Aeropolissa, Urheilukatu 3, Helsinki.

  • Koe liikunnan ja musiikin ilo!
  • Opettele Tule´s Samban askeleet!
  • Nauti herkullinen illallinen Buffet-pöydästä!

Ohjelma:

  • Legendat -yhtye (koostuu liikuntavammaisista nuorista) esiintyy murtaen ennakkoluuloja
  • Herkullinen Buffet-illallinen
  • Alegria-ryhmä taituroi samba-reggaeta ja tulista sambaa
Liput 30 euroa sisältää illallisen ja ohjelman, varattava 20.10. mennessä allekirjoittaneelta.

MYYNTITUOTTEET

  • Puheenjohtaja Jukka Sariolan kirja Hyväosainen, hinta 21 euroa.
  • Video, Jukka Sariola, hinta 25 euroa.

Tilaukset allekirjoittaneelle.

Syysterveisin

Hengityslaitepotilaat ry

Liisa Rautanen

Yhdistys  Täysin palkein -hanke Tietosuojaseloste        facebook logo button 
Liisa Rautanen, Lonkalantie 25, 09430 SAUKKOLA Väinö Auerin katu 10, 00560 HELSINKI
0500 974 794 045 1515 448
liisa.rautanen(at)hengityslaitepotilaat.fi ilka.haarni(at)hengityslaitepotilaat.fi © Hengityslaitepotilaat ry