HENGITYSLAITEPOTILAAT RY
JÄSENKIRJE 1/2003


c/o Liisa Rautanen
Seppäläntie 64, 03850 PUSULA 28.4.2003
0500 974 794, 09-22 66353
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

SÄÄNTÖMÄÄRÄINEN VUOSIKOKOUS


Hengityslaitepotilaat ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään pe 23.5.2003 klo 13.30 NEUROEXPO 2003 messujen yhteydessä Turun Messukeskuksessa, Messukentänkatu 9-13. Kokoustilaan on opastus messuravintolasta. Kokouksessa käsitellään sääntö-määräiset vuosikokousasiat. Yhdistys on esillä messuilla osastolla B/19.

Kokoukseen osallistuville ja yhdelle avustajalle yhdistys tarjoaa kokouksen aluksi lounaan, johon kuuluu salaattilautanen, leipä, porsaanleike, kermaperunat ja vihannekset (erityisruokavaliot tilataan paikan päällä). Lisäseuralaisille lounaan hinta on 11,50 e. Kokoukseen osallistuville yhdistys lähettää messulipun, jolla voi tutustua messuihin pe 23.5. klo 12-18 välisen ajan.

Kokouksen aikana korumuotoilija Johanna Hautamäki esittelee suunnittelemansa kaulakorun, jolla trakeakanyyli voidaan kiinnittää kaulan ympärille.

Kokoukseen tulee ilmoittautua 16.5. mennessä allekirjoittaneelle, ilmoittautuneille lähetetään kokousmateriaali, ajo-ohje sekä maksuttomaan sisäänpääsyyn tarvittava messulippu. Tarvittaessa yhdistys avustaa matkakustannuksissa, kysy allekirjoittaneelta.

UUDET ESITTEET

Hengityslaitepotilaat ry:lle ja Lakineuvontaprojektille on painettu uudet esitteet, jotka ovat tämän kirjeen mukana. Halutessasi voit viedä niitä jonnekin esille, tilaa esitteitä lisää allekirjoittaneelta.

YHDISTYKSEN OMAT WWW-SIVUT

Omat sivut löytyvät osoitteesta www.hengityslaitepotilaat.fi. Sivujen kautta pääsee jäsenille tarkoitettuun keskustelurinki Henkoseen, missä voi osallistua hengityskoneen käyttöön yms. koskevaan keskusteluun.

KIRJAN JA RUUSUN PÄIVÄ

Yhdistyksen puheenjohtajan Jukka Sariolan kirja, Hyväosainen, on esillä Kirjan ja ruusun päivänä, 13.5.2003 Valtakunnallisen Vammaisneuvoston teltassa Espalla, Helsingissä. Kirjan voi edelleen tilata myös allekirjoittaneelta, hinta 21 e.

RYHMÄMATKA MALLORCALLE

Lihastautiliitto ry järjestää 21.9.-28.9.2003 ryhmämatkan Mallorcan Alcudiaan. Matkan hinta on 702 e/henkilö. Majoitus on huoneistohotelli Viva Tropicissa. Hotellin alueella on liikuntaesteisten tarpeet otettu hyvin huomioon. Luiskia löytyy sekä sisäänkäynnin luota että allasalueelta. Hotellissa on 18 inva-huonetta. Matkalla on mukana Lihastautiliiton edustaja, varsinaisesta avustuksesta huolehtii kuitenkin jokainen itse. Matka on suunniteltu pyörätuolinkäyttäjille. Tarkemmat tiedot kohteesta saa Aurinkomatkojen Lomaoppaasta (kevät-kesä-syksy 2003) s. 51-53.

Yhdistyksemme jäsenillä on mahdollisuus ilmoittautua matkalle mukaan, niin kauan kuin vapaita paikkoja löytyy. Tiedustelut ja sitovat ilmoittautumiset mahdollisimman pian, viimeistään toukokuun loppuun mennessä Lihastautiliittoon, kurssisihteeri Risto Heikkinen 050 599 2474.

Keväisin terveisin

Hengityslaitepotilaat ry

Liisa Rautanen

Yhdistys  Täysin palkein -hanke Tietosuojaseloste        facebook logo button 
Liisa Rautanen, Lonkalantie 25, 09430 SAUKKOLA Väinö Auerin katu 10, 00560 HELSINKI
0500 974 794 045 1515 448
liisa.rautanen(at)hengityslaitepotilaat.fi ilka.haarni(at)hengityslaitepotilaat.fi © Hengityslaitepotilaat ry