HENGITYSLAITEPOTILAAT RY
JÄSENKIRJE 2/2000


C/o Liisa Rautanen
Seppäläntie 64, 03850 PUSULA 11.11.2000
0500 974 794, 09-22 66353
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

HEI KAIKILLE!

Toimintavuosi 2000 on lopuillaan ja perinteisesti se päättyy valtakunnalliseen tapaamiseen Pikkujoulun merkeissä. Tänä vuonna kokeilemme yksi tie – kaksi asiaa, periaatteella koulutuspäivää ja pikkujoulua samassa paikassa, joten

TERVETULOA 2.12.2000

KOULUTUSPÄIVÄÄN JA PIKKUJOULUUN
LAUTSIAN LOMAKOTIIN, HAUHOLLE

OHJELMA 2.12.2000

11.00-12.00 ”Suolainen” aamupäiväkahvi ja tutustuminen toisiimme, kertomalla lyhyesti kuka ja mistä olen sekä millainen on avustajarenkaani
12.00-13.00 Aluesihteeri Rita Järvinen ”Henkilökohtainen avustaja
osana hengityslaitepotilaan itsenäisestä elämää”

TAUKO

13.30-14.30 Liisa Rautanen ”Ympärivuorokautinen avustajarengas
apuna arjessa ja sen pyörittäminen sairaalan ehdoilla”
14.30-15.30 Puheenjohtaja Jukka Sariola ”Yleiskeskustelu edellisistä ja yhteenveto siitä, miten avustajajärjestelmän haluttaisiin toimivan”

KLO 16.00-20.00 PIKKUJOULUN VIETTO!

Koulutuspäivä on jäsenille ja kaikille asiasta kiinnostuneille maksuton.

Pikkujoulua vietetään Lautsian lomakodissa ja siihen kuuluu jouluista ohjelmaa ja jouluateria seisovasta pöydästä. Aterian hinta on jäseneltä ja yhdeltä avustajalta yhteensä 50,-, lisäseuralaisilta 60,-/hlö, lapset 6-11 v 35,-/hlö, alle 6 vuotta maksutta.

Olemme varanneet lomakodista päiväkäyttöön yhden majoitushuoneen, joka soveltuu pyörätuolinkäyttäjälle. Luentotilassa sekä ravintolassa on inva-wc. Lomakodista voi varata myös majoituksen 4-hengen huoneissa. Hinta 140 mk/hlö sisältää aamupalan. Ravintolassa on A-oikeudet.

Lautsian lomakoti sijaitsee Hauhon kunnassa. Valtatie 12 pitkin on Lahdesta matkaa 75 km, Tampereelta 47 km ja Hämeenlinnasta Alvettulan kautta 34 km. Ilmoittautuneille lähetetään tarkka ajo-ohje. Yhdistys avustaa tarvittaessa kimppakyytien järjestämisessä tai suurissa matkakustannuksissa, soitelkaa allekirjoittaneelle. Ilmoittautumiset koulutuspäivään, pikkujouluun ja majoitusvaraukset tulee tehdä allekirjoittaneelle 22.11. mennessä, puhelimella 09-2266 353, 0500 974 794 tai Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. TERVETULOA!

SÄHKÖPOSTIOSOITTEET

Ilmoittakaa yhdistykselle sähköpostiosoitteenne, halutessanne jäsentiedotteen ja kaikkea ajankohtaista tietoa mahdollisimman nopeasti. Sähköpostia voi lähettää Jukka Sariolalle osoitteeseen Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen..

YHDISTYKSEN WWW-SIVUT

Moni teistä on ehkä jo huomannutkin että, yhdistyksellä on omat kotisivut osoitteessa www.hengityslaitepotilaat.fi, sivuilla on myös keskustelupalsta henkonen. Jos et vielä ole tutustunut, käy katsomassa! Sivut ja niiden ylläpito on Jukka Sariolan käsissä.

VUOSIKOKOUKSEN PÄÄTÖKSIÄ

Yhdistyksen sääntömääräinen vuosikokous pidettiin 14.6.2000 Helsingissä. Kokouksen päätöksellä yhdistyksen hallitukseen vuonna 2001 kuuluvat

Varsinaiset jäsenet Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. Tampere
Jenny Kaipainen Helsinki
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. Oulu
Kalle Könkkölä Helsinki
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. Valkeakoski
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. Pori
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. Seinäjoki
Varajäsenet Jorma Lehmus Vantaa
Eeva Marttinen Vääksy

Projektisihteeri Ritva Pirttimaa-Kaitanen kertoi ”Mera Luft – Ilmaa Elääksemme” -projektista kokousväelle, joka innoittui runsaaseen keskustelun. Tämän hetkinen uusin aluevaltaus on yhteistyökuvioiden selvittäminen Haagan Neuron kanssa telelääketieteen hyväksikäytöstä, kehitettäessä keskitettyä hengitystukikeskusta.

Tunnelmallista Joulun aikaa Teille kaikille, toivottaa
HENGITYSLAITEPOTILAAT RY
Liisa Rautanen
Yhdistys  Täysin palkein -hanke Tietosuojaseloste        facebook logo button 
Liisa Rautanen, Lonkalantie 25, 09430 SAUKKOLA Väinö Auerin katu 10, 00560 HELSINKI
0500 974 794 045 1515 448
liisa.rautanen(at)hengityslaitepotilaat.fi ilka.haarni(at)hengityslaitepotilaat.fi © Hengityslaitepotilaat ry