HENGITYSLAITEPOTILAAT RY JÄSENTIEDOTE 1/99

c/o Liisa Rautanen
Seppäläntie 64
03850 PUSULA 4.5.1999
09-226 6353 tai 0500 974794

KEVÄTTERVEHDYS KAIKILLE !

SÄÄNTÖMÄÄRÄINEN VUOSIKOKOUS

Yhdistyksen sääntömääräinen vuosikokous pidetään ti 15.6.1999 klo 13.00 Rantasipi Forssassa, Saarelankatu 12 Forssa (liitteenä kartta). Sääntömääräisten vuosikokousasioiden lisäksi keskustellaan yhdistyksen nimenmuutoksesta, jäseniltä toivotaan kannanottoja asiaan.

Kello 11.00 alkaen on jäsenellä yhden avustajan kanssa mahdollisuus syödä lounas seisovasta pöydästä 50 markan yhteishintaan, muille lounaan hinta on 70 markkaa.

Kokoukseemme on vieraaksi kutsuttu STAKES:n erikoissuunnittelija Marja-Liisa Heiskanen, hän kertoo virallisen kokouksen jälkeen tutkimuksestaan, joka käsittelee vammaisten henkilöiden avustajajärjestelmiä. Tutkimustaan varten hän mielellään kuulee jäsenistömme kokemuksia asiasta.

Pyrimme päättämään päivän noin klo 16.00 päiväkahvien jälkeen. Hotellista on varattu muutama 2-hengen invahuone, mikäli joku haluaa yöpyä. Hinta on 550 mk/huone. Kokoukseen tulee ilmoittautua 3.6. mennessä allekirjoittautuneille. Tarvittaessa yhdistys avustaa matkakustannuksissa.

HENGITYSTUKIKESKUS

Folkhälssan on lähestynyt yhdistystämme sekä Lihastautiliittoa suunnitellessaan valtakunnallisen hengitystukikeskuksen perustamista Uudellemaalle. Tarkoituksena on ensisijaisesti luoda tietopankki, jota voisi hyödyntää valtakunnallisesti. Suunnitelmia varten tarvittaisiin arvokasta tietoa yhdistyksemme jäseniltä omakohtaisista kokemuksista. Tämän kirjeen mukana on kyselykaavake ja palautuskuori näiden tietojen keräämiseksi. Toivottavasti haluatte näin olla avuksi! KIITOS!

LEHTITILAUKSET

Yhdistys on tilannut vuoden ajaksi jäsenilleen Kynnys- ja Porras-lehtiä. Tilaukset päättyvät kesäkuun lopussa. Nyt hallitus haluaisi tietää oletteko lukenut lehtiä? Haluatteko tilauksia jatkettavan? Odotamme mielipiteitänne viimeistään vuosikokouksessa.

Soitelkaa asiassa kuin asiassa! Toivottavasti tapaamme Forssassa!

HENGITYSLAITEPOTILAAT RY

Jukka Sariola Liisa Rautanen

Yhdistys  Täysin palkein -hanke Tietosuojaseloste        facebook logo button 
Liisa Rautanen, Lonkalantie 25, 09430 SAUKKOLA Väinö Auerin katu 10, 00560 HELSINKI
0500 974 794 045 1515 448
liisa.rautanen(at)hengityslaitepotilaat.fi ilka.haarni(at)hengityslaitepotilaat.fi © Hengityslaitepotilaat ry